Sama İçin (For Sama 2019) – Suriye Belgeseli

Sama İçin – For Sama

2016 Temmuz ayında Esed rejimi ve Rusya Doğu Halep’i kuşatma altına aldı. 6 ay kuşatma altında yaşayan Halep halkı çok zor zamanlar geçirdi. Kuşatma sonucu halk gıda ve sağlık sorunu çekerken aynı zamanda Rus savaş uçaklarının bombardımanıyla bir çok sivil öldürüldü. Hastaneler bombalandı.

22 Aralık’ta Doğu Halep’te bulunan sivillerin tahliye işlemleri tamamlandı ve Halep tamamen Esed rejimi ve Rusya’nın eline geçti.

Suriye devrimi başladığında üniversite öğrencisi olan Waad Al-Khateab, o günden Halep tahliyesine kadar olan süreci kamerayla çekerek bir film hazırlamış. Halep’te yaşanan insani krizi gözler önüne seren belgesel, kuşatma altındaki halkın mücadelesini de anlatıyor.

Waad Al-Khateab kuşatma altında kızı Sama’yı doğuruyor ve onu filmin merkezine alıyor. Her şeyi çocuklarının özgürlükleri için yaptıklarını anlatıyor…

Filmin hikayesi oldukça etkileyici, kan görüntüleri ise gerçekten çok sarsıcı. Filmde, özellikle doktor Hamza’nın çalıştığı hastanede ölüm ve yıkım görüntüleri çok çarpıcı. Korkular yerine ümide ve direnişe odaklanmışlar. Her yerde ölümün hayalet gibi gezdiği bir kentte Suriyeli gençlerin en kötü şartlarda hayata tutunma çabalarını da yansıtıyor. Kentin yıkılması insanlar için yeni bir şey değil ama bu filmi farklı kılan şey, tüm bu etkiyi, kamuoyunun imajı bağlamında kişisel hikayenin kullanılmasındaki dürüstlüğü. “ For Sama” kişisel bir hikayeden yola çıkarak toplumsal ve sosyolojik bir perpesktif getiriyor. Böylece Waad’ın yaşamı, etrafındaki herkesin hikayesi olur. Film, aynı zamanda çatışmanın sadece bir tarafla sınırlı olduğunu söylüyor dünyaya. Rejimin, hayatta kalmak için mücadele eden bir avuç cesur siville savaştığına vurgu yapılıyor.

Suriyeli gazeteci ve aktivst Waad Hatib, Fransa’da yaptığı konuşmada “İlk çekimlerimi yaparken hayatta kalmak dışında hiçbir planım yoktu. Sadece günlük hayatı çekiyordum” diyor ve şöyle devam ediyor: “Filmlerin çoğu insanları kurban ya da kahraman olarak sunmaya çalışıyor. Kendimi ve etrafımdaki insanları normal insanlar olarak çekiyordum. Kuşatma gerçekleştiği zaman, çektiğim görüntüleri kimse görmeyecek sandım, ama umarım bir gün hayatta kalırım ve birileri bu görüntüleri kullanır diye hayal etmeyi de bırakmadım.”

Şimdi 28 yaşında olan Hatib, 2011’de Halep’te etrafındaki dünyayı çekmeye başladığında öğrenci ve aday bir gazeteciydi. 2016 yılının Aralık ayında, doktor olan kocası Hamza ile birlikte güvenli bir şekilde Suriye’den çıktı. Kızı Sama ile kuşatma altındaki yaşam boyunca aile, arkadaş ve komşularını kaydettiği 300 saatlik bir çekim yaptı.

For Sama belgeseli, En İyi Bağımsız Britanya Filmi ödülüne layık görüldü. Belgesel aynı zamanda En İyi Yönetmen, En İyi Belgesel ve En İyi Kurgu ödüllerini de kazanarak toplamda dört ödülün sahibi oldu.

Yönetmen: Edward Watts, Waad Al-Khateab
Oyuncular: Hamza Al-Khateab, Sama Al-Khateab, Waad Al-Khateab
Yapım: 2019
Süre: 100 dk
Dil: Arapça – Türkçe Altyazılı

Fragman

Belgeselin tamamını Türkçe altyazılı olarak bu linkten izleyebilirsiniz.

(Visited 120 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın